Itellä proggiksena kävellä heinäkuussa 500k askelta. Keskimäärin reipas 16,1k askelta pitäis kävellä päivässä. Vielä ollaan plussan puolella ku päivä 6 menossa.
Mutta ihan hitokseen menee aikaa kävelyyn, vaara on että homma kosahtaa kun sataa vettä 3 päivää putkeen ja arkiliikunta-askeleet jää minimiin.?
Tuo on hurja määrä askelia jos ei ole koiraa (pakko)lenkitettävänä tai on istumatyössä.
Tsemppiä yritykseen ja älä pelkää sadetta, se on ihan virkistävää ja lenkin jälkeen tuntuu ihan yhtä hyvälle, satoi tai paistoi. Sateisen lenkin jälkeen sauna kuumaksi ja löylyihin vaan, tuota jo vähän odottaa syksyssä. ?
Mulla oli joskus 13k askelta päivätavoite ja orjallisesti tavoitetta noudatin useamman kuukauden, rankkoja oli päivät kun vedit ensin vaikka 20km pyörälenkin ja sitten lähdit kävelee askeleet täyteen.
Töissä kun on 9-18 ja tuohon 18.00 mennessä tulee 3000-4000 askelta nii ei siinä valmiiksi vähälle vapaa-ajalle jäänyt paljoa muuta kuin askeleiden kerääminen. Toinen paha rasti oli sunnuntaisin pikku kankkusessa kun katsoi et illalla 18 aikaan on 1500 askelta mittarissa ja ei kun ulos. ?
Nykyään pitänyt tavoitteen 8k askeeleessa niin saa ”lepopäivinäkin” täyteen kun vähän jotain pientä extraa edes puuhastelee, tekee normaalia pidemmän lenkin koiran kanssa tai käy vaikka kävellen lähikaupassa autolla ajon sijaan.
Makaamalla ei tuota 8k ei saa rikki kuitenkaan.
Tulee myös pyöräiltyä ja punttia nostettua niin siinä mielessä tuo on ollut hyvä tavoite pelkille askelille. Koko viikon ajalta keskiarvo yleensä 10-12k askelta/pvä vaikka tavoite onkin vain 8k.