Sivu 1 8:sta 12345 ... ViimeinenViimeinen
Tulokset 1:stä 20:een 144:sta
  1. #1
    Mäksä:n avatar
    Liittynyt
    11.12.2002
    Sijainti
    Tarvasjoki
    Ikä
    26
    Viestit
    17 061
    Suositeltu
    20
    Toripalaute
    1 (100%)

    Apple iPhone (Auto)Navigaattorina

    Noniin, eli perustetaas ketju jossa voitais keskustella yksinomaan iPhonesta autonavigaattorina. Itsellä kokemusta Navigonista, Sygicistä, sekä iGo:sta. Niistä käyttökokemuksia alempana.

    Toki puhelimen mukana tulee Google Maps, jossa 3GS:ssä on myös kätevä ominaisuus kun on jossain vieraassa paikassa esim jalankulkijana, kompassi näyttää suunnan mihen katsot. Google Mapsista vain ei ole todelliseksi navigaattoriksi, kun turn by turn käännökset puuttuvat, joten ei siitä sen enempää.

    Tässä alla nyt käyttökokemuksia näistä naveista koottuna. Sygic ja iGo lainattu siltä ajalta, kun en saanut vielä signaalia kunnolla toimimaan, joten osittain turhan kriittisiä arvioita. Samoin Sygic ja iGo:n arvostelu on ajalta, jolloin minulla oli vanhempi versio Navigonista.

    Kuvia kaikista minun käytössäni olleista navigointisoftista täällä: http://www.omenanraato.1g.fi/kuvat/p...ne_3gs/softat/

    Navigon:

    Euroopan kartoilla tuntuu alkuvaikeuksien jälkeen olevan paras navi. 1.1 Softan myötä musiikki feidaantuu hiljemmalle ääniopasteiden aikana jne.

    Asetukset on aika puutteelliset, eikä voi tehdä juuri mitään muutoksia, samoin jos haluaa vaikka reitiltä etsiä huoltoaseman, niin näyttää vain etäisyyden lähimpään huoltoasemaan, mutta ei kerro onko se edessäpäin, vai onko jo ohitettu se.

    aluksi ei signaali pysynyt minulla ollenkaan, mutta kun virittelin puhelimen telineen parempaan paikkaan, niin nyt on toiminut ongelmitta.

    Kaikenkaikkiaan ääniopasteiden laatu, karttojen laatu, poi pisteiden määrä yms aiheuttaa sen, että Navigon on paras mun käytössä olleista naveista.


    Sygic:

    http://www.matkapuhelininfo.com/kesk...8&postcount=88

    Nyt on Sygicin navisofta asennettuna Navigonin rinnalla....pari huomiota verrattuna navigoniin:

    Ensinnäkin ruudulle saa valittua 4 tietoa jotka näkyy, nämä tiedot voi valita seuraavista:

    keskinopeus, nykyinen nopeus, nousu, reitin pituus, aika joka on matkattu lähdöstä, aika joka on jäljellä kohteeseen, matkaa kohteeseen, kello, saapumis aika ja gps signaalin taso

    myös mahdollista valita asetuksia kuten tomtomissa konsanaan, eli niitä löytyy paljon, tienviittojen näyttöistä, on ajokaista avustinta, saa valittua ettei ehdota u käännöksiä jne jne....

    kartta näkymä myös paljon selkeämpi, saa valita näppäimistöksi minkä haluaa, saa vasenkätiseksi laitteen.
    lisäksi softassa on sisäänrakennettuna laskin, maailmankello, mittayksiköiden muunnin

    lisäksi näyttää maakohtaiset tiedot, miten kovaa saa ajaa motarilla, normi maantiellä, taajamissa jne, sit suomesta esim näyttää et saa ajaa nastarenkailla, täytyy olla ajovalot päällä, ja näyttää puheluiden suuntanumeron, sit valuutan, liikenne (oikea vai vasen), näyttää mennäänkö kesä vai talvi ajassa, aikavyöhykken, asukasluvun jne tietoja

    Matkan voi suunnitella etukäteen...sit toi näyttää lähimmät pysäköintipaikat jne, jopa täältä alta 2000 asukkaan kunnasta toi tietää mis on parkkiruutuja :S

    poi pisteitä voi hallita kuten haluaa jne jne, tämä on täysiverinen navigaattori

    nyt lähden tekemään pikaisen testi lenkin, jotta näkee miten toi toimii käytännössä :)

    Testi lenkki ajettu.

    Karttanäkymä paljon paljon parempi kuin navigonissa. Lisäksi loistavaa kun ajaa ja lähestyy risteystä, niin kun kartalla tulee seuraava tie vastaan, niin näkyy iso laatikko että ton nimisel tielle käännytään. Lisäksi kun ajaa jollain tiellä, niin näyttää kokoajan siinä talonnumerot alhaalla missä näkyy, esim tämä kotitie: "alikulmantie 236" sit ku ajaa ni seuraavan talon kohdalla on sit ruudulla "alikulmantie 260" jne.

    Sitten sen inffolaatikon (mis näkyy nopeudet, etäisyydet jne) ja kartan välissä on pieni sininen palkki, joka näyttää sen, että missä vaiheessa ollaan kokonaisreitillä, eli esim jos palkki on puolivälissä, niin ollaan puolivälissä matkaa jne.

    Ääniopasteet on mainiot, kuten navigonissakin...hakkaa tomtomin vastaavat mennentullen, taitaa tässä itseasiassa olla täysin samat äänet kuin navigonissa.


    Sitten miinuspuolet, ainakin mulla ongelmia siinä, että kartta päivittyy hitaasti kuten navigonissakin, risteysten jälkeen kestää useita sekunteja että kartalla näyttäis edes et ollaan samal tiellä. Sit tuolla pikkutiellä oli pariinkin kertaan 3-4 mutkaa perässä navi, varmaan kadotti gps signaalia siinä. Muutoinkin pientä pätkimistä tuntuu olevan. Lisäksi ei hiljennä musaa kun ääniopasteita tulee :(

    Nyt on siis luurissa kaksi navigointi softaa, Navigon ja Sygic, Sygic päihittää softallisesti jopa tuon oman tomtom 930T:n, mutta samat ongelmat vaivaa kuin navigonissa, eli gps temppuilee, paikannus katoaa, signaalin saaminen kestää luvattoman kauan, kartan päivitys on aivan tolkuttoman hidas.

    Tuntuu että on applen käyttiksen tai raudan päässä nuo ongelmat, ne kun saatais esim 3.1:ssä korjattua, niin sygic varmasti jäis käyttöön, taitais jaksaa ees tomppaa koittaa.
    iGo My Way:

    http://www.matkapuhelininfo.com/kesk...&postcount=136

    Hopeisen omenan yllytyksen vuoksi kokemuksia iGo My Way navigaatio ohjelmasta:

    Quote Alunperin lähettänyt Lionel Mandrake
    Quote Alunperin lähettänyt Jakuli
    Tällainen tuli tänään:

    http://appshopper.com/navigation/igo...europe-edition

    Kuka ostaa ja kokeilee...?
    Kartoissa ei pitäisi ainakaan olla ongelmaa - näköjään ovat Nokialta (Navteq) lisenssoituja.
    Quote Alunperin lähettänyt Xaeron
    Itellä ei ol niin kiire, että pitäisi nyt jo navi saaha. Mieluummin oottelen, että TomTomikin saa omansa julkaistua ja sitten varmaan tulee joltain taholta vertailutyyppistä arvostelua kaikkien iphone-navien osalta.

    Tällä hetkellä Mäksän kertomana Sygic on omassa luokassaan, Navigon huonompi. Tiedä sitten mihin tämä iGO sijoittuu, tahtooko Mäksä testata senkin? ;)

    Saitte nyt kuitenkin ylipuhuttua :D

    iGo My Way testattu....

    Sitten voin sanoa suoraan, että kiertäkää nyt hyvät ihmiset tämä ohjelma todella kaukaa, mikäli käytätte ääniopastuksia navigoidessanne, teidän ei sillon kannata edes lukea koko viestiä :)

    Joo eli alotetaan nyt tosta huonommasta päästä...ääniopasteet. Pakko sanoa etten ole nauranut yksinäni auton ratissa näin paljoa ties koska.

    Opaste: "sadan metrin jälkeen käänny oikealle", joo ihan perus opaste, eikö? Entäpä kun se tulee pätkittynä 4:n eri naisen sanomana? :D

    "sadan metrin" oli eka, sitte "jälkeen", sit "käänny" ja vika nainen sano "oikealle". Olis ollu edes hieman sinne päin, mutta ku ei sitten tippaakaan, kaikki täysin eri äänenkorkeudella, voimakkuudella ja äänen painolla :D :D

    Sit yks opaste kun täällä asutusalueella testasin.. "200 metrin jälkeen aja oikealla valtatiellä"...öö, asutusalueen pikkutiet ei oo valtateitä, ja sieltä tuli risteys, ja vain yksi kaista per suunta, joten kai ny ajan oikealla :D

    Ääniopasteet kaikenkaikkiaan täysi katastrofi.


    Sitten, te jotka ette tarvitse ääniopasteita, kartta oli kuvista poiketen ajonaikana todella selkeä lukuinen ja mukava.
    Eräs huomionarvoinen juttu oli toi teiden nimien ilmottaminen, ne ei suinkaan ollut teissä kiinni, vaan ilmestyivät "puhekuplina" ruudulle, ja puhekuplan nuoli sitten oli tiessä kiinni, näin saatiin normaalia isommaksi tien nimet. Näki jopa iPhonen näytöltä ajaessa.

    Toinen loistava juttu oli ensinnäkin multitouch zoomaus kartalla, ja vielä parempi se, että aina kun tultiin risteykseen, ohjelma muutti automaattisesti kartta näkymää enemmän yläpuolelta näkyväksi, ja zoomasi todella lähelle, ja jos heti perään oli toinen risteys, zoomasi se siten että sekin näkyi. Sitten taas kun risteyksestä tai liikenneympyrästä oli poistuttu, niin zoomasi selkeästi kauemmas jo kaupunki nopeuksilla, ja käänsi kartaa enemmän "auton taakse" jotta näkee pidemmälle kartalla.

    Osoitteita etsiessä, ei ilmeisesti pysty tuota "abc" näppistä muuttamaan qwertyksi, mutta toisaalta tuo tunnistaa jo kahden kirjaimen jälkeen melkein sen paikan jonne haluat.

    Suomestakin ilmeisesti löytyy 3D rakennuksia, täällä en niitä pystynyt testaamaan.

    Kartta tahmasi parissa risteyksessä, mutta kaiken kaikkiaan toimi hyvin.


    Nyt olen sit tehnyt noin 600km testiä näillä navigaattoreilla yhteensä, ja tällähetkellä minun suositukseni kallistuu aikaisemmista viesteistäni poiketen kuitenkin Navigoniin, nyt kun siirsin puhelimen parempaan paikkaan telineeseen.

    Navigon: ehkä raakile asetuksien yms kanssa, mutta navigointi onnistuu, reititys hyvää, signaali pysyy hyvin, ja ennenkaikkea pysyy risteyksissä perässä niinkuin pitääkin.
    Sygic: Koko joukon ylivoimaisesti paras navigaattorina, MUTTA..aina se mutta, tahmaa risteyksissä hyvästä signaalista huolimatta, ja kaupungissa ei pysy enää perässä tämän takia. Lisäksi näyttää talonnumerot kartalla...kotiosoite vain ainakin heitti yli 600m..ei hyvä
    iGo: Omalla tavallaan loistavimmat oivallukset karttanäkymän osalta, mutta jäätävimmät ääniopasteet joita olen ikinä navigointi "urani" aikana kuullut, jopa tomtomiin saatavilla olleet pelleily opasteet on parempia :D


    Ilmeisesti viime yönä julkaistiin TomTom, ja mitä pikaisesti vilkaisin, niin tarjolla vain länsi-eurooppa, joten ei auta minun reissulleni mitenkään kun tarvitsen itä-euroopankin. Tosin TomTomin itä-euroopan kartat ovat muutoinkin mitä sattuu, joten navigon saanee riittää tällä reissulla.

    Jos jollain kokemuksia laitteesta niin ehdottomasti tänne niitä, saattaa joskus olla kuitenkin ostoslistalla. Lisäksi jos jollain on kokemusta tuosta Tomtomin telineestä, jossa on lisä GPS sekä FM lähetin, ja jos tietoa toimiiko muiden softien kanssa myös?


    Lyhykäisyydessään voidaan sanoa, että iPhone on oiva valinta navigaattorin sijaiseksi, mutta tällä hetkellä softat ovat turhan hätäisesti käännetty eri alustoilta.

    Tomtomista mielellään näkisin myös kuvia ja videoita enemmissä määrin, suomen kielisenä :)


    Joten, jatketaan käyttökokemuksia navigoinnista iPhonella tähän ketjuun :)
    Viimeksi muokannut: Mäksä; 11.8.10 klo 09:46.

    iMac 21,5"+2kpl Macbook+PowerMac G4+AppleTV+iPad 2 32Gb 3G White+2kpl iPhone 4S 64Gb White+Huawei U8800+2kpl DNA+1kpl Saunalahti+3kpl Sonera. Autona: Skoda Octavia Combi RS 2.0TDI DSG -08



  2. #2

    Liittynyt
    15.7.2002
    Sijainti
    Helsinki
    Viestit
    1 695
    Suositeltu
    12
    Toripalaute
    1 (100%)

    TomTom vs Navigon

    Ensin alkukokemukset Hompun puolelta

    Tuli nyt nopeasti testattua tuo TomTomin Nordic versio.

    Navigointi toimii hyvin, oikeastaan ehkä hiukan sulavampaa kuin Navigonin toiminta. Ei ainakaan tällä pikkukaupunkialueella juuri sekoillut ja ohjeet ovat selkeät. Plussana TomTomille on Navigoniin verrattuna huomattavasti kovempi äänenvoimakkuus.

    Lisäksi Tomtom saa pisteet säätömahdollisuuksista. Kielen pystyy valita lennosta, eikä ole pakko pitää luuria suomenkielisenä jos haluaa suomeksi ohjeet (kuten Navigonissa).

    Ainoa mikä tässä TomTomissa vaikuttaa olevan heikompi, on nuo POI:t. ITse kun liikun harrastusten johdosta paljon eri jäähalleilla niin ei tämä oikein tunnu niitä löytävän, kun taas Navigon löytää tästä läheltä kaikki.

    Kartat ovat kyllä selkeämmät TomTomissa kuin Navigonissa, esim katujen nimet näkyvät paremmin.

    Pitää vielä jatkaa testailuja, mutta nuo POI:t ovat mulla aika tärkeitä, joten tällä hetkelä Navigon vie sillä saralla kyllä voiton kotiin.
    Tuon jälkeen tein pientä testausta lisää. Navigonin POI tietokanta on kyllä parempi, esim. juuri urheilupaikkojen osalta.

    Navigonin käyttöliittymä on vaan huomattavasti huonompi kuin TomTomin. TomTomin reitinsuunnittelu ja muuttaminen on huomattavasti helpompaa ja nopeampaa kuin Navigonilla. Esim. juuri POI pisteisiin poikkeaminen toimii TomTomilla (nopean testin mukaan) helpommin.

    Ja lisäplussana vielä TomTomilla se, että navigointiohjeiden kielen voi vaihtaa haluamakseen, eikä niin, että softa ottaa käyttöön laitteen käyttökielen.
    Viimeksi muokannut: Infra; 18.8.09 klo 10:30.
    Samsung Galaxy Nexus - Oem unlocked
    ROM: AOKP tai Apex
    Kernel: Trinity
    Recovery: ClockworkMod Recovery

  3. #3
    Mäksä:n avatar
    Liittynyt
    11.12.2002
    Sijainti
    Tarvasjoki
    Ikä
    26
    Viestit
    17 061
    Suositeltu
    20
    Toripalaute
    1 (100%)
    Vielä kun Tomtom sais ne itä-euroopanmaat...niin kauan on ainaki yks asiakas vähempi

    iMac 21,5"+2kpl Macbook+PowerMac G4+AppleTV+iPad 2 32Gb 3G White+2kpl iPhone 4S 64Gb White+Huawei U8800+2kpl DNA+1kpl Saunalahti+3kpl Sonera. Autona: Skoda Octavia Combi RS 2.0TDI DSG -08

  4. #4

    Liittynyt
    15.7.2002
    Sijainti
    Helsinki
    Viestit
    1 695
    Suositeltu
    12
    Toripalaute
    1 (100%)
    This just came in!

    Hamburg, 18 August 2009 - Since the iPhone has been equipped with NAVIGON MobileNavigator software, Apple smartphone owners have been guided to any destination in up to 40 countries in Europe reliably and conveniently - with a host of functions to make navigation simple and safe, including Reality View Pro, Lane Assistant Pro, Speed Assistant and easy operation specific to the iPhone, such as vertical and horizontal map display as well as automatic continuation of navigation following telephone calls. NAVIGON expanded the comprehensive feature set shortly after launch with extras such as the route planning function and Radar Info.

    Now, NAVIGON is again increasing the MobileNavigator's range of functions - with a whole series of features to make navigation even more convenient and getting to the destination more entertaining. "As stated, we have succeeded in making additional functions for the Apple iPhone available in a short period of time, and aligned the software to more of the device's characteristic control elements," says Gerhard Mayr, Vice-President Worldwide Mobile Phones & New Markets at NAVIGON. "The new, free software update includes the Text-to-Speech, iPod Control and Location Sharing functions as well as automatic switching between day and night mode. This means the MobileNavigator for the iPhone remains the right investment for our customers." The NAVIGON Text-to-Speech function is a valuable extra which helps to improve orientation in cities in particular. The feature reads out street names, allowing the driver to concentrate fully on the road ahead - and not on looking for hidden signs with street names that are difficult to read and divert attention from driving. "Our technology partner SVOX provides Text-to-Speech (TTS) in several languages to ensure safer navigation,"1 continues Gerhard Mayr. "

    "Our SVOX Mobile product offers a tailored speech solution which can be integrated flexibly into mobile devices such as mobile telephones or mobile navigation devices," says Eric Lehmann, Chief Sales Officer for SVOX AG in Zurich. "We are delighted to have augmented the precise NAVIGON software with our solution, making navigation on the iPhone even more convenient."

    Two new functions ensure increased entertainment. Seamless integration of the iPod Control means it is simple and quick to set up the required playlist on the integrated iPod while navigating. Simply select the iPod symbol on the map displayed to select playlists, titles and albums with ease, listen to songs again or leave it to the device to generate a random selection of songs. Another touch takes the user back to navigation. When the navigation software is making a voice announcement, the volume of the music currently playing is smoothly turned down.

    The Location Sharing function ensures entertainment at the destination. Select an address or a POI such as a restaurant or museum, for example, and the destination can simply be emailed to friends and acquaintances. If the recipient also has the MobileNavigator, they simply click on a link with the address or special destination in the email to reach the meeting point via the fastest route - the navigation software starts automatically when the link is activated and guides the user directly to the destination. This means users can exchange positions and destinations with each other simply and conveniently.

    Automatic switching between day and night mode is also practical and simple. The colours of the map shown change depending on the time of day or night, guaranteeing optimal clarity of display at all times. This allows drivers to recognise the route as quickly as possible, improves orientation and brings greater safety while driving.
    Samsung Galaxy Nexus - Oem unlocked
    ROM: AOKP tai Apex
    Kernel: Trinity
    Recovery: ClockworkMod Recovery

  5. #5
    Mäksä:n avatar
    Liittynyt
    11.12.2002
    Sijainti
    Tarvasjoki
    Ikä
    26
    Viestit
    17 061
    Suositeltu
    20
    Toripalaute
    1 (100%)
    Koska tulee appstoreen ladattavil

    iMac 21,5"+2kpl Macbook+PowerMac G4+AppleTV+iPad 2 32Gb 3G White+2kpl iPhone 4S 64Gb White+Huawei U8800+2kpl DNA+1kpl Saunalahti+3kpl Sonera. Autona: Skoda Octavia Combi RS 2.0TDI DSG -08

  6. #6

    Liittynyt
    15.7.2002
    Sijainti
    Helsinki
    Viestit
    1 695
    Suositeltu
    12
    Toripalaute
    1 (100%)
    Quote Alunperin lähettänyt Mäksä Katso viesti
    Koska tulee appstoreen ladattavil
    Jaa-a
    Samsung Galaxy Nexus - Oem unlocked
    ROM: AOKP tai Apex
    Kernel: Trinity
    Recovery: ClockworkMod Recovery

  7. #7

    Liittynyt
    24.12.2008
    Viestit
    47
    Suositeltu
    0
    Toripalaute
    0
    Voiko näitä softia siirtää uuteen iPhoneen, jos vanha esim. hajoaa?

  8. #8
    Mäksä:n avatar
    Liittynyt
    11.12.2002
    Sijainti
    Tarvasjoki
    Ikä
    26
    Viestit
    17 061
    Suositeltu
    20
    Toripalaute
    1 (100%)
    Quote Alunperin lähettänyt mh68 Katso viesti
    Voiko näitä softia siirtää uuteen iPhoneen, jos vanha esim. hajoaa?
    ne voi olla max 5:ssä laitteessa...vaikka samaan aikaan, esim mulla on kaik softat omassa, sekä vaimon luureissa

    iMac 21,5"+2kpl Macbook+PowerMac G4+AppleTV+iPad 2 32Gb 3G White+2kpl iPhone 4S 64Gb White+Huawei U8800+2kpl DNA+1kpl Saunalahti+3kpl Sonera. Autona: Skoda Octavia Combi RS 2.0TDI DSG -08

  9. #9
    Mäksä:n avatar
    Liittynyt
    11.12.2002
    Sijainti
    Tarvasjoki
    Ikä
    26
    Viestit
    17 061
    Suositeltu
    20
    Toripalaute
    1 (100%)
    Nyt on itelläki TomTom Länsi-Euroopan kartoilla.

    UI on selkeä ja helppo, mut nyt ku aloin vertailemaan, niin jotenkin Navigon on perus navigoinnissa jopa helpompi.
    Karttanäkymä on TomTomilla parempi, mutta eipä tuo navigon ole mitenkään huono myöskään.

    Lisäksi POI:sta...TomTomissa niitä pystyy laittamaan päälle ja pois, esim että näyttääkö huoltoasemia. Noh toki tämä onnistuu Navigonillakin mutta siinä pystyy lisäksi valitsemaan että näyttää vaikka statoilit ja lukoilit vain, ei muita. Esim nyt kun lähdetään reissuun niin on lukoilin kortti, joten turhaan näyttää muita asemia. Samoin ei mua kiinnosta nähdä ravintoloita joten valitsen listaan pelkän mäkkärin jne.

    Lisäksi kuvittelin että Navigon on raakile reitin suunnittelussa mutta vasta äsken huomasin alapalkissa "muut" kohdan jonka alla toi reitin suunnittelu oli :D

    TomTomista ei viel oo ajossa kokemusta, kohta lähden testaamaan, mutta ainakin jos Navigonii lisään kesken reitin välikohteen, niin ruudulla näkyy saapumisajat kumpaankin kohteeseen, ainakin TomTomin naveissa ei näy kui viimisen kohteen aika.

    Nyt ilman ajo testiä kallistuisin Navigonin puoleen, mutta mieli saattaa muuttua vielä tän päivän ajotestin jälkeen. Sikäli outoa koska olen 110%:sti aina katsonut näissä asioita TomTom-lasien läpi

    -UI on kummallakin hieman erilainen, mutta kummallakin selkeä ja helppo.
    -POI pystyy navigonissa määrittelemään paljo paremmin
    -Kaistaopastus puuttuu TomTomista
    -Jos ääniopasteet on samat kui normi naveissa, kuten näyttää niin TomTom on kaukana jäljessä muista
    -ja se itselle ainakin tällä hetkellä tärkein...Itä-Euroopan kartat... Lauantaina klo 4 lähtö kotoa. Suuntana itä-Euroopan läpi Italiaan. Ei paljoa naurata tompan kera, siel mennään Navigonilla sit.

    Nyt lähden kauppareissulle joten pääsee Tomppa oikeaan testiin, myöhemmin sit lisää juttua illalla. Ja kuukauden päästä reissun jälkeen kokemuksia iPhonesta ulkomailla ilman netti yhteyksiä navigoiden sekä tompalla, että Navigonilla.

    iMac 21,5"+2kpl Macbook+PowerMac G4+AppleTV+iPad 2 32Gb 3G White+2kpl iPhone 4S 64Gb White+Huawei U8800+2kpl DNA+1kpl Saunalahti+3kpl Sonera. Autona: Skoda Octavia Combi RS 2.0TDI DSG -08

  10. #10
    Alpha-:n avatar
    Liittynyt
    19.9.2002
    Viestit
    2 828
    Suositeltu
    95
    Toripalaute
    2 (100%)
    Olin odotellut Tomppaa iPhonelle kuin kuuta nousevaa, mutta vaikuttaa siltä, että tuli odoteltua kasaa pask*a: http://www.youtube.com/watch?v=sHFtUhDh71s

    En todellakaan mitään ylimääräistä, ylihintaista telinettä ole ostamassa kaveriksi. Tomtom, haista vit*u.
    ไหว้
    Sääli söi sähäkkyyteni.

  11. #11

    Liittynyt
    15.7.2002
    Sijainti
    Helsinki
    Viestit
    1 695
    Suositeltu
    12
    Toripalaute
    1 (100%)
    Quote Alunperin lähettänyt Alpha- Katso viesti
    Olin odotellut Tomppaa iPhonelle kuin kuuta nousevaa, mutta vaikuttaa siltä, että tuli odoteltua kasaa pask*a: http://www.youtube.com/watch?v=sHFtUhDh71s

    En todellakaan mitään ylimääräistä, ylihintaista telinettä ole ostamassa kaveriksi. Tomtom, haista vit*u.
    Itselläni toimi kyllä omalla 3GS:lläni huomattavasti paremmin. Mistä lie johtuu tuolla kaverilla tuo lagaaminen.
    Samsung Galaxy Nexus - Oem unlocked
    ROM: AOKP tai Apex
    Kernel: Trinity
    Recovery: ClockworkMod Recovery

  12. #12
    Mäksä:n avatar
    Liittynyt
    11.12.2002
    Sijainti
    Tarvasjoki
    Ikä
    26
    Viestit
    17 061
    Suositeltu
    20
    Toripalaute
    1 (100%)
    No niin, nyt on sitten tehty kauppareissu Tarvasjoelta Turkuun, ja takaisin TomTom:lla.

    Aloitetaan nyt tosta UI:sta, puhelin telineeseen vaakatasoon, todellakin pop!, mutta itelläki parempi pitää sitä pystyasennossa tossa ku on noi musanäppäimet yms, niin ei hyvä.

    Näkymä on aivan liian läheltä, ja eteenpäin, eikä sivuille näe juuri mitään, puol ruutua menee kärjistetysti pelkkään sijainti nuoleen, ja kuljettava tie peittää muun ruudun :D
    Toki siellä on zoomaus mahdollisuus, mutta kun zoomaa ulos niin ei näytä sivuteitä ollenkaan..

    Tämän vuoksi omaan makuun Navigon selkeästi vie voiton kartta näkymässä nyt kuitenkin, vaikka TomTomilla olisi edellytykset olla se parempi osapuoli, ei ole oikein sovitus pieneen näyttöön nyt onnistunut.

    Ui:sta myös sen verran, et miksi Tomtomissa täytyy olla kohdan "navigoi kohteeseen" alla ylimmäisenä "koti" sen alla "suosikki" ja sen alla vasta osoite.

    99%:ia tilanteista ihmiset varmaan mun lisäksikin antaa osoitteen, harva sinne kotiin aina haluaa noin helposti päästä... mielestäni järjestys vähän huono

    Karttakuva päivittyy huomattavasti paremmin TomTomilla kuin millään muulla, mutta Navigon ei ole kyllä niin paljoa perässä, et TomTom tästä mitään kunniamainintaa ansaitsee.

    TomTomin eduksi voidaan laskea se, että näyttää onko jokin kiinnostava paikka reitillä vai ei, Navigonista täytyy arvata.

    Ääniopastukset:Kuten meinasinkin, Navigonissa on paremmat, esimerkkejä?

    TomTom: "kahden sadan metrin jälkeen käänny oikealle"
    Navigon: "kahden sadan metrin jälkeen käänny oikealle, tielle kymmenen"

    Monessa tuntemattomassa paikassa auttaa suunnattomasti tuo mille tielle käännytään.

    Tomtom käännöksen jälkeen: ei sano mitään
    Navigon: "jatka tietä eteenpäin 16kilometriä"

    Aivan älyttömän kätevä tuntemattomissa paikoissa, tiedän suoraan ettei tartte hetkeen murehtia opasteiden kuuntelusta jne.

    TomTomissa mies ääni on selvästi kovempi kuin muilla softilla, mutta jos käyttää FM lähetintä kuten minä, niin sillä ei ole pienintäkään merkitystä, kuuluu aina yhtä hyvin.

    Lisäksi TomTom katkaisee koko musiikin ääniopasteiden ajaksi, joka on äärimmäisen ärsyttävää, Navigon kun vain feidaa.

    Jostain syystä kun on musa päällä, niin esim "kahden sadan metrin jälkeen...." menee niin että, musa katkeaa, ja lause alkaa ennen sitä ja lopulta kuuluu vain: "hden sadan metrin jälkeen..."

    Sit tuossa kun tultiin kotipihaa kohden, piti tulla että saavut kohteeseen niin ja niin monen metrin jälkeen, tuli vain "400 metrin jälkeen" eikä muuta, kun lopulta saavuin kohteeseen, ei sanonut enää mitään :S

    välietapit: Navigonissa voin pistää tosiaan kuten aikaisemmin mainitsin, niin välietapin, joka muuten tapahtuu suht nopeasti ja helposti. välietapille saapumisaika näkyy suoraan ruudulla, kuten myös päämäärän saapumisaika.

    TomTomissa painetaan ensin ruudulta karttaa, sieltä reittiasetukset, sen alta etsi vaihtoehto ja sen alta vasta löytyy välietappi. Sit ku tuleeki tilanne et takapenkiltä huudetaan "ei sinne tarviikkaan mennä", sit painelet takaisin nappia niin kauan et oot päävalikossa..mistään ei suoraan pääse takaisin navigointiin, ei hyvä ajon aikana

    Muutoinkin TomTomissa on aivan liikaa noita alavalikoita.

    navigointi:

    Kaupan pihalla totesin, että bensa melkein loppu. Kukkarosta löytyy Teboilin kortti joten sellainen löydettävä... Tompasta etin huoltoasemia, no siihen ne turun ja lähistön huoltsikat tulikin kätevästi, MUTTA.... shellit, nesteet löytyy, abs löytyy...mutta loput on tyyliin: "turku, yliopistonkatu" ja se on siinä. Yhtä epäilin osoitteen perusteella et saattais olla teboil, mut en uskaltanut luottaa. Navigon esiin, ja lähin teboil hakuun ja tankille.

    Noh, tankilta sitten lähdettäessä vaihdoin takaisin tomppaan. TomTom yritti ajattaa mua tarvasjoelle 9tietä pitkin auran kautta: Enirosta vastaava reitti

    Lähdin kuitenkin menemään tietä pitkin jonka tiesin olevan oikea, eli tie numero 10 joka menee aivan vierestä. Niin TomTom väkisin näytti reittiä tietänumero 1 pitkin paimioon josta tarvasjoelle: Enirosta vastaava reitti

    Vasta kun laitoin välikohteeksi Liedon, niin näytti oikeraa reittiä joka olisi ollut: Enirosta vastaava reitti


    Sen sijaan kun kotoa lähdin, niin turkuunpäin näytti aivan oikein kymppitietä pitkin, todella hämärä juttu. Lisäksi jos nyt suunnittelen reitin turusta tarvasjoelle, antaa aivan oikean reitin :S


    Turussa ollessa kävi kahdessa kohtaa niin, että kaksi kaistaa jatkui suoraan, mutta heti risteyksen jälkeen vasen kaista loppui, risteyksessä oli kumpaankiin suuntiin kääntyville oma kaista.

    TomTom käski pysyä vasemmalla siinä kohdin, eli olisi täytynyt ajaa kaistaa joka loppui heti risteyksen jälkeen.

    Navigon pysyy siinä tilanteessa hiljaa, ja näyttää ruudulla kaistojen kuvaa jossa kaksi kaistaa jatkuu suoraan, ja niitä pitkin voi ajaa, kääntyvien kaistat näyttää myös ja näyttääettä sinne ei ajeta.



    lyhyesti vielä plussat ja miinukset.

    +POI pisteet näkyy paremmin, eli siis onko reitillä, hieman reitiltä sivussa vai muualla
    +Karttanäkymä, jos mahdollista pitää vaakatasossa, siltinkin kyllä kiikunkaakun
    +Kartan päivitysnopeus

    - Liikaa alavalikoita
    - Kartta pystysuunnassa, ei näe minne menee, eikä sivuteitä tarpeeksi.
    - Tuntuu joissain tilanteissa hakevan reitit oudosti
    - Ei voi määritellä kiinnostavien paikkojen näyttämistä tarpeeksi, eikä pysty hakemaan niitä yhtä kätevästi kuin Navigonissa
    - Ääniopasteet puutteellisemmat, tulee välillä hämäävästi, välillä aloittaa kesken lauseen, välillä ei sano ollenkaan :S
    - ei itä-euroopan maita


    Lopputulos on se, että varsinkin nyt kun Navigon on alennuksessa ja tulossa loistava 1.2 päivitys, niin TomTom ei missään nimessä ole lisärahansa arvoinen, ja jos tompan telineen ostaa, niin sehän käy muissakin softissa.

    Vielä loppuun kuvia tompan softasta: http://www.omenanraato.1g.fi/kuvat/p...softat/tomtom/


    Edit: Unohtui mainita kamera tolpista.

    Matkalla kohtasin niitä 4kpl, joista 1 oli samalla puolella tietä kun minä ajoin.

    joka kerta kuului vain "plingplong", ja musiikit katkes siks aikaa jne, siitä ois pitäny tietää et on kameratolppa. Tuo kuului joka tolpan kohdalla :S

    Navigon tietää millä puolen tietä tolppa on, lisäksi sanoo naisääni "vaara paikka", kuulostaa tyhmältä toi lause, mut parempi se ku toi plingplong.

    ps. Tompan nopeusrajotukset on ihan hatusta heitettyä, 80 aluetta näyttää paikassa jossa ei koko tien historiassa ole ollut 60 isompaa rajoitusta jne, koko matkalla heitti oikeastaan rajotukset, Navigonissa näyttää täysin oikein puolestaan...
    Viimeksi muokannut: Mäksä; 20.8.09 klo 14:42.

    iMac 21,5"+2kpl Macbook+PowerMac G4+AppleTV+iPad 2 32Gb 3G White+2kpl iPhone 4S 64Gb White+Huawei U8800+2kpl DNA+1kpl Saunalahti+3kpl Sonera. Autona: Skoda Octavia Combi RS 2.0TDI DSG -08

  13. #13
    Alpha-:n avatar
    Liittynyt
    19.9.2002
    Viestit
    2 828
    Suositeltu
    95
    Toripalaute
    2 (100%)
    Quote Alunperin lähettänyt Infra Katso viesti
    Itselläni toimi kyllä omalla 3GS:lläni huomattavasti paremmin. Mistä lie johtuu tuolla kaverilla tuo lagaaminen.
    Miten paljon paremmin?

    Jos jää mutkissa yhtään jälkeen, niin mielummin hommaan sitten erillisen navigaattorin kuin ylihintaisen ohjelman iPhoneen, jossa näyttäisi GPS-piirin sijasta olevan pala spitaalisen ihoa sisällä.
    ไหว้
    Sääli söi sähäkkyyteni.

  14. #14
    K@rtsa
    Vieras (poistettu tunnus)
    Sopivaan aikaa tomtom julkaisi softansa (olikohan suunniteltu?) sillä eilen julkaistiin uudet 835.2419 Skandi/ muut kartat TomTom omiin laiteisiin ja tässä Nordic.issa on 830.2305 kartta versio voihan toki olla että seuraavassa softa versiossa olisi jo uusi kartta, mutta epäilen. Tiedä sitten miten aikovat kartta päivitykset hoitaa iPhone.en jää nähtäväksi.

  15. #15
    Mäksä:n avatar
    Liittynyt
    11.12.2002
    Sijainti
    Tarvasjoki
    Ikä
    26
    Viestit
    17 061
    Suositeltu
    20
    Toripalaute
    1 (100%)
    Nyt vajaa kuukaus "roadtrippiä" takana ja 11tkm navigaattorin avustuksella.

    Reissussa oli seuraavat laitteet: TomTom 930T, TomTom joku vanhempi malli euroopan kartoilla, oisko joku 500 sarjalainen, VDO:n joku tv:llä varustettu navilaite, sekä iPhone 3GS Navigonilla (1.1 versio) ja TomTomilla.

    Jo virossa todettiin, että joudun ajamaan letkan kärjessä Navigonin kera (tompassa ei ollu itä-eurooppaa), Sillä muiden TomTomit ja VDO näytti aivan mitä reittiä sattui.

    Sama homma jatkui läpi balttianmaiden ja puolan, muut olisivat olleet täysin hukassa omilla navigaattoreillaan. VDO autokunta jopa eksyi yhdessä välissä ja tuli varsovaan täysin omia reittejään paljon myöhemmin.

    Tsekin puolella alkoi muut tuntemaan teitä vähän enemmän, ja siis kaikissa laitteissa piti olla täysi itä-euroopan kartasto uusimmilla kartoilla, siltin Navigon oli ainut joka toimi täydellisesti järkeviä reittejä pitkin, tunsi nopeusrajoitukset kaikilla teillä ja valvontakamerat. Kuitenkin varsinkin itävallassa ja italiassa muut laitteet olivat niin pihalla että kahdesti kun piti mennä eri aikaan leirikselle, niin jouduin etsimään muut kun ei muut vehkeet tunnistaneet uusia teitä, vaan opasti vanhoja pitkin joita ei enää ollut edes.

    iPhonen ongelma oli lähinnä siinä, kun ei päässyt nettiin, niin joutui 30min ennen lähtöä laittaa luurin autoon jotta löytää signaalin, kaiken kaikkiaan toimi loistavasti iphone, ja etenkin navigon reissussa, ei tomtomia kauheesti tullut käytettyä, sen vert huonompi se oli...

    Kyllä Navigon on selkeästi paras iphonen navitarjonnasta tällä hetkelle..suosittelen!

    iMac 21,5"+2kpl Macbook+PowerMac G4+AppleTV+iPad 2 32Gb 3G White+2kpl iPhone 4S 64Gb White+Huawei U8800+2kpl DNA+1kpl Saunalahti+3kpl Sonera. Autona: Skoda Octavia Combi RS 2.0TDI DSG -08

  16. #16

    Liittynyt
    15.7.2002
    Sijainti
    Helsinki
    Viestit
    1 695
    Suositeltu
    12
    Toripalaute
    1 (100%)
    Navigonilta tuli tänään uusi lehdistötiedote, joka lupailee nannaa ensi kuun lopulla, myös meille suomalaisille.

    Navigonin v1.2 lisäsi jo tuen Text-to-Speechille, mutta valitettavasti suomi ei ollut tuetuissa kielissä mukana, englanti ja ruotsi kyllä löytyivät...ehkä tulevissa päivityksissä tulisi lisää vaihtoehtoja.

    Mutta takaisin tänään julkaistuun uutiseen.

    Eli ensi kuun lopulla (muistaakseni 24.10) Navigon tuo omaan MobileNavigator sovellukseensa live liikenneseurannan. Ja mikä parasta, Suomi on tuettujen maiden listalla! Palvelu maksaa kertamaksulla 19.90e (tarjous), ja myöhemmin 24.90e. Palvelun tilaus onnistuu kuulemma suoraan ohjelmasta, ja kyseessä siis kertamaksu.

    Vielä on vähän epäselvää mistä tietokannasta Navigon nuo tiedot sitten lopulta hakee, mitään TMC tietokantaa se ei kuitenkaan Navigonin mukaan käytä. Navigon kyllä lupaa että tietokanta josta tiedot haetaan on huomattavasti tarkempi ja päivittyy useasti/päivä. Tietojen hakemiseen käytetään ihan matkapuhelinverkkoa.

    Softan pitäisi osata ottaa nuo ruuhkat huomioon reittiä suunnitellessa, sekä myös navigoinnin aikana.

    Saapa nähdä miten hyvin tämä tulee toimimaan.

    On jännä, että TomTom ei ole vielä julkaissut mitään tietoja tulevista ilmaisista päivityksistä tai mitä ne tulevat sisältämään, mutta tällä hetkellä näyttää siltä että Navigon on se firma, joka ottaa iPhonen alustana tosissaan, kun taas TomTom pitää hiljaiseloa ja pyrkii(?) ratsastamaan brändillään.

    Navigon lehdistötiedoite (en)
    Viimeksi muokannut: Infra; 18.9.09 klo 00:11.
    Samsung Galaxy Nexus - Oem unlocked
    ROM: AOKP tai Apex
    Kernel: Trinity
    Recovery: ClockworkMod Recovery

  17. #17

    Liittynyt
    20.4.2005
    Sijainti
    Helsinki
    Ikä
    39
    Viestit
    1 267
    Suositeltu
    26
    Toripalaute
    0
    Quote Alunperin lähettänyt Infra Katso viesti
    Vielä on vähän epäselvää mistä tietokannasta Navigon nuo tiedot sitten lopulta hakee, mitään TMC tietokantaa se ei kuitenkaan Navigonin mukaan käytä. Navigon kyllä lupaa että tietokanta josta tiedot haetaan on huomattavasti tarkempi ja päivittyy useasti/päivä. Tietojen hakemiseen käytetään ihan matkapuhelinverkkoa.

    Softan pitäisi osata ottaa nuo ruuhkat huomioon reittiä suunnitellessa, sekä myös navigoinnin aikana.

    Saapa nähdä miten hyvin tämä tulee toimimaan.
    Siellähän se lukee: "The service is based on a data pool which, in addition to real-time information from traffic loops, for example, also incorporates data from NAVIGON Live users and from fleet car partners (Floating Car Data)." Eli softa lähettää datayhteyden yli tietoa auton nopeudesta Navigonille ja sen perusteella muille käyttäjille voidaan kertoa ruuhkatilanne. Toimivuus on suoraan riippuvainen kyseisellä softalla ja yhteensopivalla laitteella varustettujen autoilijoiden määrästä kullakin tieosuudella.

    Kovin montaa Navigon-iPhonea tai kalliimman pään Navigon-laitetta ei varmaan osu yhtäaikaa samaan ruuhkaan, joten en jaksa uskoa, että systeemi toimii kovinkaan hyvin Suomessa. Lisäksi, jos TomTom tuo Traffic tai HD-Traffic -palvelunsa Suomeen, niin se osaltaan hajottaa potentiaalisia käyttäjiä eri leireihin, jotka eivät tietenkään ole keskenään yhteensopivia.

    Tämä on taas niitä asioita, joissa olisi paikka avoimelle ja toimittajariippumattomalle standardille.

    EDIT:
    Destia Traffic ja Navigon Pohjoismaiseen yhteistyöhön liikenne- ja kelitiedon välittämisestä navigaattoreihin
    Viimeksi muokannut: bsod; 18.9.09 klo 15:16.

  18. #18
    Gorde:n avatar
    Liittynyt
    14.11.2003
    Sijainti
    Fredrikshamn
    Ikä
    28
    Viestit
    388
    Suositeltu
    2
    Toripalaute
    5 (100%)
    Mites tuon navigonin päivitys? Yhdet kartat tulee mukaan, vastaisuudessa voi ostella päivityksiä? Ohjelmapäivitykset ovat varmaankin ilmaisia?

    Nythän tuo tosiaan näyttää olevan iTunesin appstoressa vielä tarjouksessa 49,90€...
    Airman since 2003, now Gorde.
    Apple iPhone 4S & DNA + Nokia N9 Black & Sonera :)
    Varalla 7900Prisma+8310+8910+E61i+E75+E71(kaikki 100% uudenveroiset ja virheettömät) :)

  19. #19

    Liittynyt
    20.4.2005
    Sijainti
    Helsinki
    Ikä
    39
    Viestit
    1 267
    Suositeltu
    26
    Toripalaute
    0
    Quote Alunperin lähettänyt Gorde Katso viesti
    Mites tuon navigonin päivitys? Yhdet kartat tulee mukaan, vastaisuudessa voi ostella päivityksiä? Ohjelmapäivitykset ovat varmaankin ilmaisia?
    Kartat maksaa aina. Ohjelmistopäivitykset ovat todennäköisesti maksuttomia niin kauan kun ne pysyvät saman major-versionumeron sisällä (esim. 5.xxx -> 5.yyy) ja päivitys seuraavaan major-versioon maksaa n% uuden hinnasta. (esim. 5.xxx -> 6.xxx)
    Posted via Mobile Device

  20. #20
    Mäksä:n avatar
    Liittynyt
    11.12.2002
    Sijainti
    Tarvasjoki
    Ikä
    26
    Viestit
    17 061
    Suositeltu
    20
    Toripalaute
    1 (100%)
    Noniin, eli nyt olis tarjolla sit (ensimmäinen???) suomenkielinen esittely iPhonen Navigon softasta versionumeroltaan 1.2.

    Tämä on tosiaan mun ensimmäinen tällänen video, joten tekniseltä laadultaan ja mun puhetaitojen puolesta ei varmasti parasta osaamista, ja itseä häiritsee pahasti tuo pirun turun murre :D

    Lisäksi jälkikäteen huomasin että hieman jäi esittelemättä mitä piti, esim vaaka-asentoa lisää, ja sit kartta näkymässä kun painaa sormella, niin siitä tulevaa 2d näkymää ja sen selausta, mut menkööt näin, ei jaks editoida mitään pätkää lisää sen takia :)

    Toivottavasti tuosta on edes jollekkin jotain iloa, vaikka sitten vaan nauraisitte huonoa toteutusta :D

    Autolla ajaessa kamera ei ollut missään kiinni, ainoastaan kameran jalka oli viritetty etupenkkien ja takalattian väliin, joten heilumista saattaa olla.


    Valitettavasti, minun täytyy tästä poistua koneelta, joten laitan linkit jo nyt, vaikka toinen osa ei aivan olekkaan youtubeen asti kerinnyt.
    noin 20 min päästä, on kakkos osa latautunut, ja siitä sit muutamia minuutteja kun youtube sen näkyville asti saa...

    Videot on tosiaan teräväpiirtolaatuisina, mutta ainakaan vielä ei tuo ykkös osakaan näy teräväpiirtona, et jos haluaa odottaa tarkempaa laatua, niin varmaan menee aamuun asti, ykkös osa näkyy jo jos odotellessa haluaa kattella :P

    Osa 1/2 Esittely: http://www.youtube.com/watch?v=N7BTwf-IQXk
    Osa 2/2 Ajossa: http://www.youtube.com/watch?v=CzNo_C3k1Q8

    Kommentit ovat tervetulleita jatkoa varten jos joskus lisää tommosia videoita teen :)

    iMac 21,5"+2kpl Macbook+PowerMac G4+AppleTV+iPad 2 32Gb 3G White+2kpl iPhone 4S 64Gb White+Huawei U8800+2kpl DNA+1kpl Saunalahti+3kpl Sonera. Autona: Skoda Octavia Combi RS 2.0TDI DSG -08

Sivu 1 8:sta 12345 ... ViimeinenViimeinen

Kirjoitusoikeudet

  • Et voi lähettää uusia viestiketjuja
  • Et voi lähettää vastauksia
  • Et voi lähettää liitteitä
  • Et voi muokata viestejäsi
  •