Toimiiko teillä Suomi-sanakirja tekstinsyötössä? Skandiversio 4.01.. Milloinhan tuo 4.02 tipahtaa OTA:na pohjolaan.
Viimeksi muokannut: lartsi; 21.12.11 klo 08:46. Syy: tarkennus
Samsung Galaxy Nexus - Oem unlocked
ROM: AOKP tai Apex
Kernel: Trinity
Recovery: ClockworkMod Recovery
No hieman on hämäävää, koska valikosta löytyy mm. oikeinkirjoituksen korjaus, joka on päällä, sekä omat sanakirjat -kohdasta löytyy Suomi (koskee näköjään vain itse lisättyjä sanoja..) Syöttökielten alta löytyy lisäsanakirjat, mutta siellä ei tosiaan ole Suomea:(
Paska juttu. Todellä hyvä näppis - paras kaikista - ja pitäisi ladata taas merketista joku melkein toimiva sanakirjan takia..
Muilla tällaista ongelmaa ruudun kanssa? Vasemmalla 18 kuutautta kovassa käytössä ollut Galaxy S (Android 4.0 / TeamHacksung ICS b10), oikealla viikon vanha Galaxy Nexus. Molemmissa kirkkaus säädetty täysille, ja Nexuksen ruutu on sekä himmeämpi että myöskin hieman kellertävä/ruskehtava.
Yritän tässä vielä selvittää onko tämä todella normaalia, vai lähteekö laite takaisin liikkeeseen. Palautuksesta olen jo sopinut, mutta jos tilalle on odotettavissa samanlainen laite (eli jos kyseessä on täysin normaali ilmiö) niin parempi lienee säästyä vaivalta, purra hammasta ja tyytyä tähän.
Mahtavaa, Clovesta tilattu DOA puhelin tuli nyt huollosta (SCF Huolto), ja puhelin oli ilmeisesti jätetty johonkin huoltotilaan, tai sitten on uusi vika.
Ei kysy PIN:iä, en löydä keinoa kirjautua omalle googletilille eikä ole mobiiliverkkoa. WLANin sai päälle. Appseissa muun muassa joku dev.tools. Tehdasasetusten palautus ei auta.
Oisko kellään hajua mitä tehdä?
muok.
Puhelimen status tiedoista
Service state: Out of service
Android version: 4.0.1
Kernel version: 3.0.1 se.infra@SEP-71 #1
Build number: full_maguro-eng 4.0.1 ICL23D 288 test-keys
Onks noi nyt ihan oikein? Kielivaihtoehtoja ei ole kuin englanti, japani ja oisko kiina. Ei ole sama käyttis mitä ehdin kokeilla hätäsesti ennen huoltoa.
Viimeksi muokannut: micFIN; 21.12.11 klo 17:36.
Ei ole oikea buildi käytössä. Eli ovat unohtaneet asentaa siihen takaisin alkuperäisen rommin. Voit toki tehdä sen itse (vaatii illan-parin tutustumisen jos et ole ennen tehnyt), tai pyytää huoltoa tekemään sen. Jos ne ovat ton sinne sisälle saaneet niin varmasti osaavat myös palauttaa oikeankin rommin.
Eli sun allekirjoituksen likkiä seuraten? Joo, noi roottaus hommat on vähän kiinnostaneetkin. Onko tossa mahdollisuutta ryssiä homma, ja miten takuu suhtautuu tähän? Ois tietty ensin kiva varmistaa että puhelin on toimiva, ennenkuin mitätöi takuuhuollon mahdollisuuden. Tän puhelimen kanssa on ollut vähän huono karma.
Nuo Googlen Factory imaget löytyy täältä
http://code.google.com/android/nexus/images.html
Samsung Galaxy Nexus - Oem unlocked
ROM: AOKP tai Apex
Kernel: Trinity
Recovery: ClockworkMod Recovery
Onkos kellään tuo kuuloke särissyt? Ikävästi alkaa särisemään jos ääntä laittaa yli n. 75%. Esim. meluisammassa paikassa äänen voimakkuus on nostettava lähemmäs maksimeja ja silloin alkaa tuo särinä. Hiljaisessa ympäristössä ei ole ongelmia. Huono yksilö?
Myös tuo kaiuttimen äänenvoimakkuus on aika heikkotasoinen. Se taitaa vaivata kaikkia yksilöitä. Ei ollut äänenlaadussakaan hurraamista Nokia 5800XM:n jälkeen.
Mites muuten kun osoitekirjassa on luonut ryhmän, saako ryhmänäkymää mitenkään muokattua? Nyt ryhmissä näkymänä aina se iso naama-kuvake.
Viimeksi muokannut: zanttu.mpf; 22.12.11 klo 21:47.
Jaah nyt tuli ensimmäistä kertaa vastaan tuo kosketusnäyttöbugi. Se ilmeni GTA3:sta pelatessa ja sen lopetettuani näkyi se myös tuossa kosketusnäyttöä testaavassa softassa. Kun näytön sammutti ja avasi uudelleen, se ei enää tullut tuossa testisoftassa.
Esimerkiksi Clash of the Nexus Ninjas pelissä, jossa napit on aikalailla samoilla paikoilla kuin GTA:ssa, multitouch toimii hienosti eikä ole ollut mitään ongelmia. Eli jotkut tietyt, ehkä ei niin hyvin ICS yhteensopivat pelit, aiheuttavat tuon sekoilun?
Samsung Galaxy Nexus 16GB
Päivitin omaan tekemääni ohjeeseen kuinka laite saadaan palautettua Googlen normaalitilaan, virallisella Googlen factory imagella. Tällä ohjeella voi myös kätevästi muuttaa Suomesta ostetun Samsung mallin (mallityyppi yakjuxw tms) Googlen normaaliin yakju malliin. Tästä hyöty on se että päivitykset tulevat suoraan Googlelta eikä samsungilta. En tarkkalleen tiedä mitä eroa näillä malleilla on, luultavasti ei juuri mitään, mutta kuitenkin....OMALLA VASTUULLA!
Ohjeet:
http://www.matkapuhelinfoorumi.fi/f2...12-11-a-67620/
Samsung Galaxy Nexus - Oem unlocked
ROM: AOKP tai Apex
Kernel: Trinity
Recovery: ClockworkMod Recovery
Ei nyt hirveän hyvältä näytä.
Eilen kaveri lähettää Google talkilla viestin (wlanin kautta), ettei puhelimeeni saa yhteyttä. Kokeilin soittamista, mutta sekään ei toiminut. Palkit näyttivät kuitenkin, että puhelin oli verkossa. Puhelin piti käynnistää uudelleen ja sitten taas pelitti.
Tänään sitten sama homma, kun koitin soittaa. Netti kuitenkin toimi 3G:llä. Uudelleenkäynnistyksen jälkeen pystyi soittamaan.
Eka älypuhelin, ja kaikki on tietysti ihanaa ja ihmeellistä.
Kuitenkin kaksi asiaa ihmetyttää: 1) wlan ei mene aina päälle vaikka on käytössä, ja paljon tärkeämpänä 2) akku on vitsi. Tänään satunnaisella käytöllä se kesti kello 18.00 asti. Eli puhelinta pitää ladata kahdesti päivässä. Sietämätöntä!
Muitakin ongelmia on: näyttö kääntyy hitaasti, monet appit eivät toimi, ja esimerkiksi tämän viestin kirjoittaminen oli helvettiä koska kursori bugaa ja sen siirtäminen ei toimi.
Eli korjattavaa riittää!
Akun kesto on naurettavan huono. Puhelinta on tänäänkin pitänyt latailla pitkin päivää. Muutama kuva otettu. En keksi mitään erityistä akkua kuluttavaa, näyttökin on himmeällä. Korjattavaa siis todellakin on. Hyvä puhelin muuten.
Itselläni taas olen yöllä ladannut ja käyttänyt puhelinta aamusta asti kaikkeen säätämisen, internetin käyttöön ja pelaamiseen jne. ja puolet akun varauksesta mennyt. Tällä menolla helposti jaksaa nukkumaan menoon asti. Omasta mielestäni tämän akku kestää yllättävänkin kauan.
Jos teillä joutuu latailemaan useamman kerran päivässä, niin jossakin on vikaa. Ehkä jokin ohjelma bugittaa taustalla?
Pakko olla, puhelin lähti latauksesta 11.00 joten hurjat 7h kesti akku. Näköjään käyttöjärjestelmä ja näyttö kuluttaneet n. 80%