Onko jollain kertoa käyttökokemuksia kyseisestä kapulasta?
Onko jollain kertoa käyttökokemuksia kyseisestä kapulasta?
Ihan mukavan tuntuinen laite. Puhelimessa ei oikeastaan muuta eroa SL75 malliin kuin muistikorttipaikka (micro SD). Miinuspuolena täytyy mainita, että muistikortti ei tule paketin mukana, kuten ei myöskään EF81:ssä.
Kuuluvuus yllätti positiivisesti. EF81 hukkasi kentät hississä, mutta tällä pystyi puhumaan aivan katkotta. Vastaanotettavan äänen kuuntelu äänekkäässä tilassa vaati aluksi totuttelua, koska kuulokkeen aukko on niin lähellä yläreunaa. Tuli siis alussa pidettyä luuria liian ylhäällä.
Softa (v22) on kaatunut pari kertaa muutaman viikon aikana, mutta pääosin stabiilin tuntuinen.
Kameran kuvien laatu on heikko, mutta toivottavasti siihen tulee korjauksia uusissa softaversioissa.
Mikä se semmoinen puhe-elin on...
Tässä ei taida tulla kuulokkeita mukana?Alunperin lähettänyt MrX
Itselläni on parhaillaan tilauksessa ja sormet syyhyten odotan että pääsen näpräämään ;)
Millanen toi näyttö on verrattuna esim. M75? Isompi koko ja parempi reso ainakin, mutta näkyykö hyvin auringon paisteessa jne.
Ei tule kuulokkeita mukana ja itse en ole ainakaan vielä näytön kanssa joutunut tilanteeseen, jossa en siitä saisi selvää.
Mikä se semmoinen puhe-elin on...
No niin, eli nyt kun sain tämän käsiini niin listaan tähän vähän ensivaikutelmia.
Plussat:
+ Todella tyylikäs ja viimeistelty ulkonäkö
+ Iso, kirkas ja terävä näyttö
+ Vaikka valikkojen rakenne oli muuttunut niin niitä oppi nopeasti käyttämään
+ Vakio teemoihin on selkeästi panostettu
+ MP3 toiston voi jättää taustalle soimaan (ei ollut esim. M75:ssa, tai oli mutta aika rajoitettuna, vain arkistossa pystyi liikkumaan)
Miinuksia:
- Takakannen kiinnitys on jotenkin vähän hepposen olonen
- Harmaa sävyiset valikon ikonit ottivat heti silmään, mutta saahan ne tarvittaessa vaihdettua ja kyllä niihin varmaan ajallaan tottuu.
- Ei linssinsuojusta
- Akun joutuu ottamaan irti kun vaihtaa muistikortin
PS. BenQ-Siemens on selkeästi panostanut ohjelmistoihin koska MPM toimii nopeasti ja päivitys (päivitin heti 12->31) lähti heti ekalla käyntiin. Ennen sai tapella monta kertaa M75:sen kanssa että lähti päivittää.
Aika hyvältä tämä laite kyllä vaikuttaa näin heti alkuunsa.
Harmi että musta versio ei ole näillä näkymin tulossa myyntiin Suomessa. Kysyin asiaa Benq-Siemensiltä ja vastaus oli tuo. Näyttää muuten hieman LG chocolatelta mustassa kuosissa.
Minä taas en edes miettinyt että saako mustana, tämä hopea on niin paljon hienompi mielestäni :)Alunperin lähettänyt tommi24
Tässä on kyllä lukuisia pieniä parannuksia verrattuna esim. M75:seen.
MP3:sia pystyy kelaamaan, soittolistaa tehdessä pystyy valita kaikki kappaleet kerralla. Jopa logon käyttäminen toimii, ei ole enää Saunalahti logo ongelmaa. Videoita pystyy katselemaan koko näytöllä jne.
Nyt muutaman päivän puhelinta käyttäneenä totean että tällä puhelimella on kyllä loistava hinta-laatu-ominaisuus suhde. On kyllä hyvää vastinetta rahalle.
Onko näin harvalla tämä puhelin? Itse en ollut huomannut koko puhelinta.
Mielestäni todella hienon näköinen ja ominaisuudet on mukavat!
Minkälaiset kuulokkeet tähän sopii? Saako herätyskellon ääntä vaihdettua omiin vai onko vakiot hyviä?
Juu, tuntuu olevan aika "harvinainen" puhelin Suomessa. Yhtään ei ole tullut vielä vastaan, itse olen ollut enemmän kuin tyytyväinen.Alunperin lähettänyt piizku
Herätyskellon äänen saa vaihdettua, alkuperäinen on semmoinen basic piippaus. Tästä kuulokkeetAlunperin lähettänyt piizku
Kiitos nopeasta vastauksesta! Olisi pari lisä kysymystä jos kestät.
1. Eikö tuohon saa millään sovittimella omia kuulokkeita?
2. Onko datakaapeli pakko hankita, vai pärjääkö muistikortti/lukija setillä?
3. Miten on saako tuota vain puhelinkioskista?
Voi olla , että tosta tulee loppupeleissä liian kallis puhelin mulle, mutta otan sen kumminkin hyvänä vaihtoehtona!
ps.(harmi ku mustaa mallia ei suomeen tule!)
No problem :)Alunperin lähettänyt piizku
En ole ainakaan missään törmännyt, mutta vakiokuulokkeet ovat onneksi aika hyvät.Alunperin lähettänyt piizku
Pärjää jos ei halua päivittää puhelintaan. Suosittelen kuitenkin ostamaan datakaapelin juuri noiden päivitysten takia. Ja jos ei siirrä paljoa kerrallaan niin on helpompaa käyttää datakaapelia, koska akku pitää ottaa aina irti jos haluaa saada muistikortinkin irti.Alunperin lähettänyt piizku
Täältä ostin itse.Alunperin lähettänyt piizku
Voit lohduttautua sillä että hopeakin on aika hieno luonnossa ;) (Siis minun mielestäni)Alunperin lähettänyt piizku
Eli mistäs sitä datakaapelia nyt saakaan?
Pitais hommata puhelin, datakaapeli, kuulokkeet ja muistikortti erikseen.
Voi tulla mulle vähän liian kalliiksi ja hankalaksi hommaila noita.
Noh, katsoo nyt sitten. Muutenhan toi on ihan huippu puhelin arvosteluiden ja muiden perusteella.
Onko tässä jokin jippo, millä muistikortti otetaan käyttöön?
"Spontaanisti" tuntuu hallitsevan vain puhelimen oman muistin, näyttää esim. tallennettavan videon pituudeksi muutamaa minuuttia, ja kun koetin bluetoothilla siirtää videonpätkä luurin, katkesi siirto ilmoitukseen liian vähäisestä muistista. Sisällä on 512 megan kortti, joten ei pitäisi heti loppua 50 megan videotiedostosta. Kortinlukijan kautta tiedoston sai sitten siirrettyä sisään, ja näkyy puhelimen tiedostojen hallinnan kautta.
Kortille et pysty suoraan bluetoothilla tai infrapunalla siirtämään (ainakaan toisesta puhelimesta, PC:ltä siirrettäessä en 100% varma). Jos haluat kuvata videota muistikortille niin tee seuraavasti: Kamera -> Valinnat -> Asetukset -> Tallennuskohde -> Multimediak.Alunperin lähettänyt tpi
Näitä saa nykyään ebaysta 130eurolla. Uusia.
Uusin versio on 38, se löytyy BenQ-Siemensin sivuilta. 31:stä ei enää koneelta löydy.
Firmware -> Liukuvalikosta EL71 -> Oma variantti (saa tarkistettua puhelimesta komennolla *#06#, siirtyy valikossa kerran oikealle ja selaa alaspäin.)
Viimeksi muokannut: Puukala; 14.1.07 klo 10:43. Syy: Lisäsin linkin