o.0 nyt taitaa Nokialta tulla aika kovaa pyssyä MWC:ssä. Teaseri pistetty paljon puhutulle PureView:lle. Julkaisu MWC:ssä.
http://nokiagadgets.com/2012/02/22/n...ounced-in-mwc/
Lumia 800 Cyan, iPhone 4S, N9 64GB, Iphone 4, Galaxy S, N900, N8
iPad 2
Seuraavaksi: Nokia 808 PureView
NokiaGadgets.com (lomilla kesään asti)
Näyttää hyvältä joku heitti tuolla blogissa että nuo zoomaukset on tuosta viimeisestä, isosta kuvasta.
Toivottavasti tämä ei vaan ole symbian.
Toivottavasti on.
OS se ei oo
Toivottavasti ei Android
Eikä Winukka
Myynnissä www.kolumbus.fi/ajantawarat
MOBIRA CITYMAN 2000 eka gesmini v 1992
Elisa Oiva+TuplaSim +E7/Volvo XC70D5 jossa kiinteä luuri, ELISA siviililiittymiä pari kpl,
Helsinki
Saisivat esitellä kunnollisen "kestävän" älyluurin. Muuten mallistossa luuria laidasta laitaan, mutta tämä puuttuu.
E7 työssä, N8 ja 3720 vapaalla
N900 satunnaisesti, E90 varalla
Samppa 10.1
Nokia 701 - Sovellussuositukset: fMobi - Nimbuzz - Omat Pysäkit - Meegopas - ClockSync - Bookmarks Widget - N8FIN
Se on ainakin selvä ettei Windows Phone tue 1080 videon ottoa tällä hetkellä, johtuen tuosta Qualcommin SoC:sta. Tässä PureViewessä tuo video recording puoli olisi huhujen mukaan varsinkin se uusi ja hieno juttu.
Uusissa Symbian puhelimissa jo käytetty Broadcommin BCM 2763 tarjoaa tuen esim. 1080 video recordingille, HDMI out jne. Tuo piiri ei vain todellakaan ole käytetty täyteen mittaan noissa uusissa Belle puhelimissa.
Lumia 800 Cyan, iPhone 4S, N9 64GB, Iphone 4, Galaxy S, N900, N8
iPad 2
Seuraavaksi: Nokia 808 PureView
NokiaGadgets.com (lomilla kesään asti)
Luulen että Pure View on WP. Eikös täälläkin kirjoitteleva kitevesku ollut sanonut twitterissä pureviewistä jotain positiivista? Olisi vallan harhaanjohtavaa jos Microsoftin mies olisi hehkuttanut julkisesti jotain symbianiin liittyvää.
Jos tämä kirjoittamani käsitys oli jotenkin väärää tietoa, olen pahoillani. Perustuu pelkästään netistä lukemiini tietoihin.
Nokia 701 - Sovellussuositukset: fMobi - Nimbuzz - Omat Pysäkit - Meegopas - ClockSync - Bookmarks Widget - N8FIN
Jos monen on hankala kuvitella, että WP7 luuriin saataisiin moiset ominaisuudet ympättyä, niin yhtälailla kyllä minun on hyvin hankala kuvitella, että Nokiakaan olisi niin tyhmä, että tekisi Symbian luurista nyt uuden flagshippinsä, kun yhtiön tulevaisuus pitkälti riippuu WP:n menestyksestä. Tuntuisi vaan niin käsittämättömältä vedolta, että melkein uskoisin helpommin vaikka sitten, että vaikka Tangoon on sitten yllättäen ypätty tarvittava tuki, jotta tarvittavat ominaisuudet saadaan Noksulle.
It could be that the purpose of your life is only to serve as a warning to others.
Juzt vaikka haluaisinkin sen olevan WP luuri, niin täytyy muistaa että Symbian tuo edelleen rahat Nokian mökille.
Symbian luurien myynnin ovat romahtamassa ja Nokia todellakin tarvitsee noiden puhelimien myyntiä ettei koko katto romahda niskaan. Puhutaan kumminkin yli 60 tuhannesta ihmisestä jotka työskentelevät Nokialle suoraan (+55 tuhatta Nokia Siemensillä). USA Nokia pomo, Weber on jo sanonut ettei USA:n enää tuoda Symbian luureja, joten siellä ei ainakaan markkinoida enää sekoiteta high end Symppari luurilla.
Myymällä ~18 miljoonaa Windows Phone luuria vuodessa ei olla määrissä jotka vielä riittävät alkuunkaan, Symbian myy saman yhdessä kvartaalissa.
Mango on vielä hyvin kankea joustavuuden osalta. Eikö Nokia sille paljon voi tehdä. Odotellaan Apolloa ja Nokian "omaa" piiri valmistajaa, ST-Ericssonia, joka saattaa mahdollista taas pentabandit ja muuta Nokia speciaalia.
Kuten vaikka tälläistä. http://nokiagadgets.com/2012/02/20/m...9500-platform/
Viimeksi muokannut: tissot1; 25.2.12 klo 13:00.
Lumia 800 Cyan, iPhone 4S, N9 64GB, Iphone 4, Galaxy S, N900, N8
iPad 2
Seuraavaksi: Nokia 808 PureView
NokiaGadgets.com (lomilla kesään asti)