Itsellä kanssa uusin päivitys sisällä ja videot menevät suoraan muistikortille mutta mitään pätkimistä ei esiinny.
Itsellä kanssa uusin päivitys sisällä ja videot menevät suoraan muistikortille mutta mitään pätkimistä ei esiinny.
Täytyypä tutkia asiaa. Jännä vaan, että tätä pätkimistä tuntuu esiintyneen useammalla. Paljon viallisia muistikortteja?
Ei sen viallinen tarvitse olla, hidaskortti, salaus tai jotain muuta tärkeämpää touhua samalla voi vaikuttaa.
Laite ei ole videonkäsittelyyn rakennettu joten vähän tavallista herkempi vaikutteille. verrattuna jotkin muuta mallit joissa jopa parempaa kuvaa luotettavammin.
Joku sano että video käyttökelvoton jos siinä katkoksia, muistiinpano apuvälineena se tuskin tekee siitä käyttökelvotonta, mutta jos kuvaa videota esittämis ja jakamista varten niin kannattaa katsoa terkemmin millä asetuksilla ja minne tilaan kuvaa.
Käyttänyt/käyttää useita puhelinmerkkejä / operaattoreita. N ja S myönteinen
jep eli vaihdoin videoitten tallennuspaikaksi puhelimen ja toimii erittäin hyvin. Pitää ilmeisesti käydä ostamassa nopeampi kortti ja kokeilla sitä.
EX:T nokiat 1610, 5110, 6110, 3210, 3200. Joku ericsson. Siemens m55, m35i. Motorola E1000, V3X
Nyt: N70
Näkyy olevan tuo puhelimen mukana tuleva microsd-kortti 4 luokkaa, eli aika hidas kortti.
Takakannen väljyys lienee monelle tuttu juttu, mutta löytyykö muilta näitä rakenteellisia ongelmia (kopsattu palautteestani Noksulle):
1. "Home"-näppäimen alta paistaa valoa läpi todella rumasti hämärässä ympäristössä
2. Puhelimen takakansi on väljä
3. Puhelimen oikea valintanäppäin naksuu todella ikävästi, kun taas vasen valintanäppäin vastaa painallukseen todella hyvin
4. Kaikista ikävin piirre mikä vaikuttaa käyttökokemukseen on "irrallinen" optinen navi-näppäin: kun sitä käyttää, esimerkiksi painaa hyvin kevyesti, voi tuntea miten tämä nappi painuu alaspäin. Myös navi-näppäimen "d-pad", eli suuntapainikkeet naksuvat hieman, mutta tarpeeksi aiheuttaen suorastaan ärsyttävän käyttökokemuksen.
Ja kohdassa neljä ei tietenkään tarkoiteta optisen navi-napin normaalia painallusta, vaan kun kevyesti painaa (ilman että varsinaisesti painetaan näppäin pohjaan), tuntee kuinka tuo navinäppäin "elää".
E71:n jämäkkään rakenteeseen tottuneena nuo niks naks yms. kyllä ärsyttää. :(
No niin. SmartConnect toimii uusimassa firmiksessä vihdoin, sillä Birdstep teki päivityksen ohjelmaan. Tämä päivitys on siis uusimpaan firmikseen, joka toi ROM:lle smartconnect -ohjelmiston.
http://www.birdstep.com/Products/Bir...rtConnect-FAQ/
Seuratkaa ohjeita ja asentakaa patch, mikäli ohjelma ei muuten pelitä.
FIX PATCH FOR E72 MODELS
Here is the fix patch for the SmartConnect problem in the E72 where SmartConnect is embedded in the firmware. Install the fix and reboot the phone. You might need to reboot the phone again when you have created the connection group and you try to use it for the first time.
WARNING! If you have manually moved the connection group IAP to any destination, please remove the connection group from the destination first, before installing this patch. If the created connection group went to uncategorized IAP in the destinations, do not remove the connection group from the SmartConnect UI if it is in any destination. Otherwise the destinations might get broken and phone needs to be reformatted. It is recommended to do a backup before applying this patch. No need to restore it if everything is working after patch. This warning is only for defective SmartConnect ROM installation.
Heh, no kadehdin sinua. Kaikki ei ilmesesti arvosta jämäkkää rakennetta, tai jos pari nappiakin sattuu sanomaan niks naks niin mitä nyt pienistä.
Täällä muuten lisää rakenteen laadusta: http://discussions.europe.nokia.com/...ity/m-p/608146
Edeltäjä ei turhia ääniä pidellyt, mutta oli kyllä onnettomasti hitaampi tapaus. Niin ja jos vielä puututaan rakeenteellisiin ominaisuuksiin, niin myös tämä, kuten edeltäjänsäkin, kerää pölyä etukannen alle näytön pinnalle minkä kyllä huomaa pienessä päivänvalossa.
Totta kai arvostan laatua, mutta pitää nyt kumminkin ymmärtää, että kyseessä on useista pienistä ja isommista osista kasattu laite, eikä mikään ratakiskon pätkä. En ymmärrä mikä tuossa valovuodossa tahi näppäinten naksumisessa oikein häiritsee. Eikö se nyt ole pääasia, että näet pimeässäkin mitä nappia painat ja että nappi ottaa painalluksen oikein vastaan? Takakanttakin jotkut ovat hieman itse vääntäneet, metallia kun on, sen verran ettei nitise tai lonksu. Ainut mikä nyt voisi itseäkin häiritä, on tuo jos oikein mahdottomasti pölyä keräisi etukannen alle.
En tiedä millaista ääntä edeletäjäsi on pitänyt, E72 normaalisti pidä mitään erityistä ääntä ja pehmo napit on suht saman tuntuisi. Yksilö eroja on, ja D-ohjaimen keski napin painaluksen ääni on erilainen kuin esim mainittujen softanappien, mikä tietenkin luonnollista erilaisen rakenteen takia. Sen verran vähän ääntä tai muuta puketta tulee että normaalissa työympäristössä ei noihin kiinnitä huomiota, tuskin moni edes yönhiljaisuudessa, ja kyse ei mistään sellaisesta metelistä mitä monesta ohuesta näppiksestä tulee.
Mutta ihmisiä on erilaisia jos näppiksen mekaaniset äänet tärkeitä niin kokeiltava ennen ostopäätöstä ja kannattaa ehkä hankkia käytetty kone jossa näppis on paikkansa hakenut. tai hankkia joku muu laite.
Näppiksen taustavalo voi olla kirkas ja se näkyy, se on kuitekin helppo havaita ennen ostopäätöstä, jos se on ongelmallinen juttu. tuokaan ei yleistäen ole milenkiinnon kohteena ollut. mutta eri ihmiset kokevat asioita erilailla.
Käyttänyt/käyttää useita puhelinmerkkejä / operaattoreita. N ja S myönteinen
Moi kaikille.
Nyt muutaman päivän puhelinta käyttäneenä täytyy todeta, että on huomattavasti nopeampi ja paremman oloinen kuin edeltäjänsä. Osaako kukaan auttaa, kun en mistään löydä mitä kaikkea muistikortille on tallennettu. Jossain vaiheessa kun tallensin jotain ohjelmaa niin ilmoitti, että muistikortilla on vajaat 500 megaa tyhjää tilaa jäljellä. Eniten kiinnostaisi tietää mitkä kartat sinne on valmiiksi asennettu. Kolmen viikon kuluttua olen lähdössä jenkkilään ja ois tarvetta kokeilla miten puhelimen navigaattori oikeasti toimii ulkomailla.
-Papa-
Onkos kukaan saanut BT tetheringiä tässä pelaamaan? Jämähtää suitella siihen "Liitetään laitetta" -kohtaan ja kohta suite herjaa ettei onnistu. Ei myöskään onnistu XP:n omalla BT -softalla...
Nokiat: RinGo, 3210, 3310, 5100, 6260, 9500 Communicator, E90, E52 -> nyt N900 ja E72
Muut: joku Motorola, HTC S740
Edeltäjä ei siis pitänyt mitään ylimääräisiä ääniä ja oli kauttaaltaan rakennelaadultaan hyvä, jos näytön pölyyntymistä ei lasketa.
Mutta joo, jotkut kappaleet omaavat näitä ongelmia ja jotkut eivät. Itselläni on ehkä tarkka korva ylimääräisille äänille, mutta toisaalta myös käytän paljon kännyä täysin hiljaisissa ympäristöissä, ja kun on tottunut E71:n laatuun niin valitettavasti huomaan kyllä tuollaiset asiat aika helposti.
Yhden ohjelmakiusallisuuden(?) olen havainnut, tai sitten en vain osaa: työkoneen Outlookissa on kääntö toiseen laatikkoon, johon pääsen kiinni kotikoneella ja molemmilla kännyköillä (E72 ja N82). Käännetty viesti näkyy E72:n s-postisovelluksessa liitteenä, johon ei pääse käsiksi mistään. N82 ja kotikone toimii ok.
Käytössä: N82 + Navicore 2007 (Skandinavia & Baltia) töissä, Motorola Defy vapaa-ajalla
Wanhat: Mobira Cityman -> Technophone 415 -> N2110i -> N6110 -> N7110 -> N6310i -> N6600 -> N70
Muuta: 2m/70cm-kapula, 4m-kapula, APRS ja 2m/70 cm autossa
Eka kunnon bugitkin löytyi. Eli pikanäppäimien asetuksissa (Ohj.paneli/Asetukset/Yleist asetukset/Muokkaus/Pikanäppäimet/Viestinäppäin) jos haluan muuttaa Oletusasetukset joksikin muuksi esim lyhyt painallus: uusi tekstiviesti ja pitkä painallus: uusi sähköposti, niin puhelin menee jumiin eli ei toimi viestinäppäin, osoitekirja eikä kalenterinäppäinkään. Akku irti ja sitten taas virkoaa ja alkaa toimimaan (viestinäppäin oletusasetuksilla). Toinen outous on tuo Kalenterinäppäin, siihen asetuksissa kun laittaa pitkä painallus: Uusi kokous niin se tarjoaa Kokouskutsua/Uusi kokous. Miksi näin? Onko joku muu havainnut samat bugit?
Bloomberg lopetti myös toimintansa. Kun yrittää syöttää osakkeita My Stocks osioon niin ohjelma sulkeutuu itsestään. Bloomberg tarjosi uutta versiota ja sen jälkeen alkoin näin toimia. Poistin ja latasin vanhempaa versiota Ovi Storesta mutta sekin käyttäytyi samalla tavalla.
Viimeksi muokannut: nickem; 4.6.10 klo 10:59.
Apua tarvitaan:
E72:ssa on pelit esiasennettuina sovelluksina. Haluaisin poistaa pelit. Ei onnistu. Ei sovellusten hallinnan kautta eikä suoraan hakemistosta deletoimalla. Onko kenelläkään vinkkiä kuinka kyseinen toimenpide voitaisiin tehdä?