Sivu 2 2:sta EkaEka 12
Tulokset 21:stä 25:een 25:sta
  1. #21

    Liittynyt
    25.1.2010
    Viestit
    2 779
    Suositeltu
    221
    Toripalaute
    4 (100%)
    Quote Alunperin lähettänyt Japsu1 Katso viesti
    Juuri siksi että noista valmistajien nopeusmerkinnöistä ei ole mitään takeita niin tavallisen kaduntallaajan kannattaa kokonaan unohtaa niitten tutkiminen ja yksinkertaisesti noudattaa kameran valmistajan käyttöohjeessa olevia suosituksia muistikortin nopeusluokasta, silloin ei yleensä pääse vahinkoja sattumaan ellei sitten kortissa ole valmistusvikaa.
    Edellinen replyni katosi bittitaivaaseen sähkökatkon sattuessa, mutta kenties se olikin Yläkerran johdatusta..koitetaan siis hieman rauhallisemmin.
    Itse kun olin hieman taaemmalla kun aikoinaan älyä jaettiin, niin joudun tyhmänä kyselemään, että "miten sitten voimme luottaa että nuo valmistajan(muistikortti) merkinnät nopeusluokista pitävät paikkansa, jos ei kerta niiden ilmoittamiin MB/s-lukemiin kannata luottaa?"
    Omassa kommentoinnissa ei myöskään ollut ihan tärkeimpänä pointtina tuo ilmoitusten luotettavuus/tahi ei, vaan kenties kommentoin enemmän tätä foorumin einsteinin hieman halveksivaa mielipidettä tavisluuserin älykopan sisällöstä ja markkinoinnin uppoamisesta sinne. Voin itse ihan suosiolla "tunnustaa", että tuo kuvassa C-kirjaimen sisään piirretty 6n numero ei edes kiinnittänyt huomiota itselläni, kunnes joku sen mainitsi. Johtunee kenties siitä että en ole ikinä ostanut mitään korttia minkään nopeuden perusteella(ei kummempaa tarvetta), vaan lähinnä hinta ratkaisee.
    Toisena pointtina oli toki valmistajien merkinnät näissä korteissa..mielestäni niissä pitäisi käyttää selviä ja helppolukuisia jutskia, mistä sitten jokainen kaltaisenikin pystyy ymmärtämään mistä kyse.
    Quote Alunperin lähettänyt Japsu1
    Eli jos "asiakas on niin typerä" ettei jaksa lukea käyttöohjeesta minkä luokan korttia suositellaan niin joutuu kyllä vastapainoksi tutkimaan wikipediat tarkkaan ettei tule virheostosta. Eikä sitten kannata myöskään heti rynnätä kauppaan ostamaan uusinta uutta korttityyppiä ottamatta selvää milloin oma kamera on valmistettu ja onko siinä edes tuki uusille korteille.
    Puuttumatta nyt sen kummemmin yksittäisen asiakkaan(tahi omaan)typeryyteen(i), niin ainahan se särähtää kun siitä saa lukea. Jos ei kuitenkaan käyttöohjeita ole, niin tilanne vaikeutuu lisää..otetaan nyt sitten kuitenkin varmuudeksi luokkaa 6, niin kaikki toimii, eikä tule virheitä.



  2. #22

    Liittynyt
    17.7.2008
    Viestit
    221
    Suositeltu
    3
    Toripalaute
    0
    Quote Alunperin lähettänyt sovelias Katso viesti
    Mitä tarkoitat allaolevalla ?
    Jos kamera oli suunniteltu ja valmistettu ennen Class 10 korttien markkinoille tuloa niin saattoi käydä niin ettei se osannut koko korttia lukea. Esimerkkinä oma Canon HF200 Legria malli.
    http://www.digivideo.fi/phpbb2/viewtopic.php?t=364364
    http://www.avsforum.com/avs-vb/showp...27&postcount=9

  3. #23
    Vuoden foorumilainen 06/05/03
    Liittynyt
    21.6.2002
    Viestit
    37 754
    Suositeltu
    63
    Toripalaute
    0
    Quote Alunperin lähettänyt Japsu1 Katso viesti
    Jos kamera oli suunniteltu ja valmistettu ennen Class 10 korttien markkinoille tuloa niin saattoi käydä niin ettei se osannut koko korttia lukea.
    Kuullostaa aika erikoiselta, jopa keinotekoiselta rajoitukselta

    edit osaamattomuudelta -> rajoitukselta
    Viimeksi muokannut: sovelias; 2.10.11 klo 19:44.
    Käyttänyt/käyttää useita puhelinmerkkejä / operaattoreita. N ja S myönteinen

  4. #24

    Liittynyt
    17.7.2008
    Viestit
    221
    Suositeltu
    3
    Toripalaute
    0
    Quote Alunperin lähettänyt sovelias Katso viesti
    Kuullostaa aika erikoiselta, jopa keinotekoiselta osaamattomuudelta.
    Niinpä, ei olisi ehkä pitänyt ostaa kameraa noin pieneltä ja tuntemattomalta valmistajalta, näitten osaamisesta kun ei aina voi olla varma. :wink:

  5. #25
    Vuoden foorumilainen 06/05/03
    Liittynyt
    21.6.2002
    Viestit
    37 754
    Suositeltu
    63
    Toripalaute
    0
    Quote Alunperin lähettänyt Japsu1 Katso viesti
    Niinpä, ei olisi ehkä pitänyt ostaa kameraa noin pieneltä ja tuntemattomalta valmistajalta, näitten osaamisesta kun ei aina voi olla varma. :wink:
    Joskus tosiaan isoilla on taipumus nähdä vaivaa rakennella mitä ihemeellisimpiä keinotekoisia esteitä.

    Mutta tuo kuullostaa siltikin aika erikoiselta.
    Käyttänyt/käyttää useita puhelinmerkkejä / operaattoreita. N ja S myönteinen

Sivu 2 2:sta EkaEka 12

Kirjoitusoikeudet

  • Et voi lähettää uusia viestiketjuja
  • Et voi lähettää vastauksia
  • Et voi lähettää liitteitä
  • Et voi muokata viestejäsi
  •